A történelem egyik legkülönlegesebb fegyvere, az egyiptomi khopesh
A legkülönlegesebb antik fegyverek között találhatók a legkülönfélébb formák. Az egyik ilyen fegyver a khopesh, egy sarló alakú kard, amelyet az ókori Közel-Keleten általánosan használtak nagyjából i. e. 3000 és i. e. 1300 között. Általában egyfajta baltaszerű kardként írják le.
Számos ősi kultúra, köztük a babilóniaiak, a föníciaiak, az egyiptomiak és mások gyakran használták a khopesht. Ez a fegyver elsősorban Egyiptomból ismert, ahol először a XVII. dinasztia szövegében jelenik meg, mint a XVII. dinasztia utolsó uralkodójának, Kamose fáraónak (i. e. 1630-1540 körül) a fegyvere. A kánaániták tanították meg az egyiptomiakat e fegyver elkészítésére, vagy egyenesen a betörő hükszoszoktól lopták el, más katonai fejlesztésekkel együtt.
A khopes gyakran szerepel a fáraó szimbolikus fegyvereként és az egyiptomi istenek jelképeként is, derül ki a The Archaeologist beszámolójából. Néhány ilyet királyi sírokban találtak, mint például azt a két darabot, amelyet Tutanhamonnal együtt fedeztek fel.
A Warfare and Weaponry of Dynastic Egypt című könyvében Rebecca Dean megjegyzi, hogy “bár a fejsze a tizennyolcadik dinasztia során végig fontos fegyver volt, időnként úgy tűnt, hogy fokozatosan felváltotta a sarlós kard, a khopesh”.
A fegyver pengéje a szerző szerint “ék alakú volt, amely hátul kiszélesedik, a vágóél pedig a külső részén volt, mint a szablyák esetében. Hosszú és vékony fegyverként működött, amely mégis hasonlított az általa felváltott baltára”. A fegyver jellemzően 50-60 cm hosszú, de néha kisebb példányokat is találtak. Csakis a külső penge vége volt igazán éles.
A khopesh jelentős átütőereje technikailag is megkülönbözteti a többi fegyvertől. Körülbelül két kilogrammot nyomott, és szokatlan kialakítása miatt a harcos a helyzetnek megfelelően választhatta meg a támadás módját.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!